Holizm

holizmholizm

Człowiek jest istnieniem. Kiedy jest zdrowy, jest zdrowym człowiekiem, gdy jest chory, to człowiek jest chory. Cały. Nauczyliśmy się dzielić wszystko na kawałki, na części. Podzieliliśmy się na języki, potem na religie, na państwa itd. Człowieka podzieliliśmy na ciało, myśli i emocje, a ciało dzielimy na poszczególne kawałeczki. I zapomnieliśmy się w tym dzieleniu tak bardzo, że zgubiliśmy w tym człowieka. Patrzę na człowieka jak na całość i traktuję go jako całość. I tylko ode mnie zależy, co chcę dostrzec. Bioterapeuta widzi tylko energię, lekarz – powiązane ze sobą narządy, szef widzi tylko pracownika. A za każdym razem jest tam człowiek.

Człowiek cały

Żyjemy w podzieleniu. To sprawia wiele kłopotów i utrudnia bycie w stanie zdrowia – bycie człowiekiem. Tak często pochłania nas praca, albo emocje, że zapominamy o naszym ciele. Tym czasem w każdej roli, we wszystkich sytuacjach i we wszystkich działaniach jesteśmy zanurzeni całym ciałem, emocjami, myślami i duchem. Tylko rzadko jesteśmy tego świadomi. Tym czasem myśli są w głowie, a emocje w brzuchu. Gdy ciało boli, od razu zaczynamy się zastanawiać co robić i odczuwamy lęk o naszą sprawność. Nie można przeżywać emocji  i myśli nie mając ciała.

holistyczna integracja

Moją intencją jest integrowanie człowieka. Mam poczucie, że choroba jest obrazem rozdzielenia ciała od emocji i myśli, a uświadomienie tego i połączenie przynosi uzdrowienie. Terapia manualna jest pracą poprzez ciało, ale trzeba pamiętać, że ciało wyraża nasze myśli i emocje. Refleksoterapia jest oddziaływaniem na ciało, ale wpływa na emocje i myśli w takim samym stopniu. Czymkolwiek się zajmuję, pamiętam, że przychodzi do mnie człowiek, który swoim wyglądem, gestami, słowami i emocjami opowiada tę samą historię o swoim życiu.

Zapraszam

Warszawa – Ursynów – Natolin.