Świadomość ciała … i masaż

Zgadnij co to jest: trzeba się nim zajmować, karmić, myć, dbać, reagować na sygnały i interpretować je, bo nie mówi wprost, potrzebuje kontaktu i cierpi gdy je krzywdzisz?
Tak, masz rację, to ciało, Ciało dorosłego człowieka.

A jeśli by przyjąć taką hipotezę, że ciało i wewnętrzne dziecko to jedno i  to samo? I to dziecko w tobie ma kilka lat i mnóstwo potrzeb do zaspokojenia. Pamięta wszystkie odczucia, emocje, słowa i czyny. Zbiera i trzyma, by w jakimś momencie skorzystać z tego do obrony przed cierpieniem, albo do zapewnienia sobie miłości, aprobaty, czy innych potrzeb. Dziecko nie rozumuje tak jak nasza świadomość. Nie kombinuje, nie uprawia polityki i nie jest logiczne. Jest proste i skupione na sobie. W sobie znajduje rozwiązania wszystkich konfliktów, które go dotyczą. Świadomość jest ciągle na zewnątrz. Szuka u innych, w działaniach, w sposobach, w książkach. Dziecko szuka tylko w sobie.

Ciało nie służy tylko do tego, żeby przenosić cię z miejsca na miejsce i dostarczać przyjemności. Jest doskonałą maszyną radzącą sobie w każdej sytuacji, chociaż czasem wydaje ci się inaczej. Zawiera pamięć przeżytych przez ciebie traum od momentu poczęcia aż do dziś. Ciało wie dlaczego coś ci nie wychodzi i zna wszystkie twoje nawyki i reakcje. Dobrze jest więc dbać o ciało nie tylko dlatego, że to nasz bank wiedzy o nas. Każdy wie jak się zachowuje „rozkapryszony bachor”, na którego nikt nie chce zwrócić uwagi. Z pewnością da nam popalić. I jeszcze jedno: dziecko w tobie zawsze będzie dzieckiem, nawet kiedy będziesz mieć sto lat. Będzie wymagało opieki i troski. Dziecko, to dziecko.

Teraz możesz pójść na masaż jak dotychczas, dla higieny, dla relaksu, albo dla ulgi w bólu. Świadomość wybierze ci „odpowiedni” rodzaj. Ja zaś zapraszam cię do pewnego eksperymentu. Sprawdź jak to będzie, kiedy podczas dowolnego zabiegu będziesz w kontakcie ze swoim ciałem i odczuciami w nim. W kontakcie ze swoimi potrzebami, emocjami i ze swoim oddechem. Co sprawia ból, a co przyjemność? Jakie obrazy się pojawiają? Sprawdź co może się wydarzyć kiedy masaż będzie ceremonią, rytuałem i uhonorowaniem twojego ukochanego wewnętrznego dziecka. Nic rzecz jasna nie musi się wydarzyć ani podczas masażu, ani po nim. To tylko propozycja. Taki eksperyment.