terapia manualna a rehabilitacja

Terapia manualna a rehabilitacja

Jak się ma terapia manualna do rehabilitacji aparatu ruchu?

Jeśli w ogóle docieramy na rehabilitację, to znaczy, że albo ulegliśmy jakiemuś urazowi, typu skręcenie, złamanie, stłuczenie, albo dorobiliśmy się takich zmian zwyrodnieniowych, że dalsze życie bez bólu wymaga od nas konkretnego działania.

Idziemy więc na rehabilitację i dostajemy jakieś zabiegi – naświetlania, czy prądy, a do tego ćwiczenia pod okiem terapeuty. No i po jakimś czasie mamy efekty: albo trwałą poprawę, albo krótkotrwałą poprawę, albo niepełną, albo żadną.

Jeśli efekt rehabilitacji nie zadowala nas warto sprawdzić dwie rzeczy:

  1. Czy w aparacie ruchu nie ma jakiś zablokowań czy zwichnięć, które opóźniają lub uniemożliwiają dojście do pełnej sprawności?
  2. Czy naprawdę dokonaliśmy zmiany nawyków, lub przyłożyliśmy się do zaleceń rehabilitanta?

Piszę o tym, gdyż nazbyt często przychodzą do mnie klienci po rehabilitacji, z wciąż zwichniętą miednicą czy kręgosłupem, a ich ćwiczenia zamiast pomagać, utrwalały jedynie dysfunkcję i pogłębiały zmiany zwyrodnieniowe. Często też brakuje świadomości, że powrót do zdrowia zależy od zaangażowania samego zainteresowanego. Często, poprawa funkcjonalności zależy od zmiany nawyków, które doprowadziły do zwyrodnienia. Zmiany takie same się nie dokonają i wymagają czasu, cierpliwości i aktywnej współpracy z terapeutą. Trzeba także pamiętać, że każda zmiana nie jest na zawsze. Jeśli zaprzestaniemy ćwiczeń, wrócimy do starych nawyków i dopuścimy do ponownych zablokowań i zwichnięć, nasz stan znów się pogorszy i całą procedurę trzeba będzie przejść jeszcze raz.

Terapia manualna nie zastąpi rehabilitacji

Jest za to świetnym zabiegiem uzupełniającym, często wręcz koniecznym do uzyskania efektu. Terapia polega na przywróceniu ruchomości w stawach, co oznacza ich uruchomienie i postawienie w prawidłowej pozycji. Utrwalenie efektu, wymaga stosowania zaleceń związanych ze zmianą nawyków i przejęcia tym samym odpowiedzialności za swoje zdrowie. Rehabilitacja w postaci ćwiczeń i zabiegów fizykoterapii z pewnością przyspieszy proces, który i tak sam się toczy, ponieważ każdy organizm nieustannie dąży do równowagi, czyli ogólnie pojętego zdrowia.