Co zrobić, żeby do mnie nie przychodzić? 4

​Odpoczynek.

Dość często dzieje się tak, że gdy tylko pojawia się ból zaczynamy ćwiczyć. Uzasadnieniem bywa teza, że skoro boli to znaczy że się zmęczyło, a to znaczy że było za słabe więc trzeba więcej ćwiczyć żeby dłużej wytrzymało bez bólu. Słaby, to jest ten pomysł. Po pierwsze, że skoro już boli to wpierw trzeba zregenerować, a to oznacza również odpocząć. Po drugie, jeśli się męczy, to trzeba zobaczyć dlaczego i co można zrobić żeby się nie męczyć, albo jak to zrobić mniejszym kosztem, czyli z mniejszym wysiłkiem i w lepszych warunkach.

W sporcie temat jest lepiej znany. Po treningu się odpoczywa, gdy jest kontuzja nie ćwiczy się, a potem wraca do ćwiczeń stopniowo. Jednak większość z nas zamiast relaksu woli coś robić, jakby odpoczynek i nic nie robienie było czymś złym, wręcz niedopuszczalnym. I tak najpierw z powodu emocji napinamy się, a potem z powodu innych emocji nie pozwalamy sobie na rozluźnienie i relaks.

A gdy przestanie boleć, gdy jesteśmy już w lepszej formie, możemy zadbać o siebie profilaktycznie. Wtedy dopiero jest czas na ćwiczenia. Warto wtedy zwrócić uwagę, czy to co najbardziej potrzebne to rzeczywiście ćwiczenia wzmacniające. W większości przypadków to potrzeba rozluźniania i rozciągania, utrzymująca pełny zakres ruchów w stawach.

Są takie kontuzje, które nie poddają się zabiegom fizykalnym i jedynym co można zrobić jest absolutna przerwa w działaniu i myśleniu. Skąd wiedzieć czy coś robić czy nic? Jeśli ćwiczenia lub praca sprawia ból, należy przestać, jeśli jakieś interwencje typu masaż nie poprawiają sytuacji, to znak, że nie tędy droga. W takich sytuacjach najlepiej oddać się całkowitemu relaksowi.

Odpoczywajmy! Róbmy to dobrze, naprawdę się do tego przyłóżmy tak, jak do pracy. Odpoczynek jest nie mniej ważny niż praca. Im ciężej pracujesz tym lepiej odpoczywaj, a twoja praca będzie lepsza i tobie będzie lepiej. Jak odpoczywać? Jeśli pracujesz fizycznie – nic nie rób, słuchaj muzyki, idź na masaż, na saunę, poleż w hamaku, medytuj, wizualizuj, oddychaj. Jeśli pracujesz umysłowo – idź na spacer, pobiegaj, zrób jakieś ćwiczenia, potańcz. W każdym przypadku dobra jest medytacja, joga i świadomy oddech. A jeśli myślisz, że nie masz czasu na odpoczynek, bo masz dużo roboty, to:
1. naucz się tak pracować, żeby cię to w ogóle nie męczyło
2. Pracuj na 100%, a potem odpocznij na 100%.
3. Jeśli pracy jest dużo, to zaplanuj odpoczynek i gdy przyjdzie ten moment zrób to, bo w przeciwnym razie ciało samo zdecyduje kiedy odpocznie i będzie to najgorszy moment z twojego punktu widzenia.